Gruntowne czyszczenie i pranie wykładzin, dywanów, tapicerek

 

Pranie oraz dogłębne czyszczenie wykładzin dywanowych, dywanów i tapicerek.

 

 

Jak często należy prać wykładziny dywanowe?

 „Wykładzina dywanowa jest jedynym produktem tekstylnym, po którym się chodzi, a jednocześnie paradoksalnie chcemy wierzyć, że wystarczy wyczyścić ją raz na kilka lat”.

„ W porównaniu z posadzkami twardymi wykładziny dywanowe traktowane są w Polsce troszkę po macoszemu. Przeważnie utrzymanie czystości wykładzin sprowadza się do mniej lub bardziej regularnego odkurzania, okazjonalnego usuwania bardziej widocznych plam i po dwóch lub trzech latach próby nadrobienia zaległości poprzez pranie na mokro”. 
(Cytat z pisma branżowego- „Forum Czystości”)

 

Powyższa opinia - niestety jest prawdziwa. Dbałość o wykładziny tekstylne w naszym kraju często pozostawia wiele do życzenia - ze szkodą dla wizerunku, ale też kieszeni właścicieli mieszkań i obiektów komercyjnych.

 

Sprawdzone technologie czyszczenia profesjonalnego pomagają stawić czoła wyzwaniu należytego dbania o wysoką estetykę wykładzin, dywanów oraz tapicerek.

Sam mechanizm czyszczenia jest dość prosty i przypomina pranie materiałów tekstylnych. Chodzi nam przecież o rozpuszczenie brudu zgromadzonego na powierzchni włókien i wypłukanie go czystą wodą z pranej powierzchni. W przypadku prania pościeli czy bielizny sprawa jest łatwa - wystarczy wrzucić ją do pralki i nastawić odpowiedni program. Wykładziny ze względu na swoje rozmiary, sposób mocowania do podłogi oraz wrażliwość na nadmiar wilgoci wymagają stosowania specjalnych metod.

Wypróbowano już wiele możliwości, aby osiągnąć najlepsze efekty przy jak najmniejszym narażaniu wykładziny na uszkodzenie. Z pewnością największą skuteczność uzyskamy, stosując mocną chemię, dużo wody, wysoką temperaturę i silnie działając mechanicznie. Jeśli jednak postawimy wyłącznie na skuteczność w usuwaniu zabrudzeń i zadziałamy w sposób opisany powyżej - może się okazać że następnych plam po prostu nie mamy już z czego usuwać. Stąd potrzebne jest dobre rozeznanie, wybór optymalnej metody oraz właściwych środków i urządzeń.

Dzięki znajomości rodzaju włókna i konstrukcji wykładziny będzie nam łatwiej znaleźć rozsądny kompromis. Metoda ekstrakcyjna pozwala elastycznie podejść do każdego rodzaju czyszczonej powierzchni. Zalicza się ona do czyszczenia dogłębnego, które pozwala osiągnąć najlepsze wyniki, nie narażając wykładziny na zniszczenie.

 

Na czym polega ekstrakcyjna metoda prania wykładzin?

Jest ona nazywana również czyszczeniem natryskowo - ssącym. W odróżnieniu od innych metod (Np. szamponowania) przy ekstrakcji stosuje się środki nie pieniące, które nie pozostawiają na wykładzinie osadu. Dzięki temu wykładzina nie ulega szybszemu zabrudzeni po jej upraniu. Powstanie na wykładzinie osadu spowoduje bowiem szybkie jej ponowne zabrudzenie. Stąd bierze się przekonanie wielu klientów, że wykładzina była czysta do chwili pierwszego czyszczenia.

Czyszczenie ekstrakcyjne wykładzin  składa się z dwóch faz (po gruntownym odkurzeniu odkurzaczem szczotkowym):

  1. Rozpuszczenia brudu wstępnym spryskaniem (prespray) – czyszczenie wstępne
  2. Pranie zasadnicze polegające na płukaniu wykładziny wodą ze specjalnym środkiem za pomocą maszyny natryskowo – ssącej.

W odróżnieniu od innych metod po czyszczeniu ekstrakcyjnym ewentualny osad chemii na wykładzinie jest minimalny, a wilgotność wykładziny powinna być znacznie mniejsza.

 

CZYSZCZENIE WYKŁADZIN. Zalety prania ekstrakcyjnego

  1. Bardzo duża skuteczność czyszczenia
  2. Brak osadu środków chemicznych
  3. Brak konieczności odkurzania na sucho po czyszczeniu wykładziny
  4. Umiarkowany czas schnięcia i nie narażanie struktury wykładziny na osłabienie lub zniszczenia

 

CZYSZCZENIE WYKŁADZIN. Jak często prać wykładzinę dywanową?

Utrzymanie czystości wykładziny wymaga systematycznego wykonywania następujących czynności:

  1. Codziennego, dokładnego odkurzania na sucho
  2. Bieżącego usuwania plam – najszybciej jak się da
  3. Czyszczenia pielęgnacyjnego – przynajmniej w ciągach komunikacyjnych (najlepiej kilka razy w roku)
  4. Dogłębnego, gruntownego czyszczenia i prania – zazwyczaj raz w roku

Warto też wiedzieć, że bardzo korzystna jest inwestycja w zabezpieczenie wejść do obiektów systemami mat oraz wycieraczek.

Usługi prania i czyszczenia wykładzin wykonujemy na obszarze: Gliwice, cały Śląsk, Kraków, Wrocław, Opole, Nysa, Kłodzko, Oława, Kępno i okolice. Większe zlecenia wykonujemy na terenie całego kraju i na obszarze Niemiec.

Więcej informacji na temat metod gruntownego prania wykładzin i dywanów znajdą Państwo na pozostałych stronach serwisu czyszczenia i pralnia dywanów:

 

www.CzyszczenieProfesjonalne.pl 

 

lub pod nr tel. 609 465 702